pakowanie walizki

Jak spakować seniora do domu opieki?

Podjęcie decyzji o skierowaniu starszego lub niesamodzielnego członka rodziny do domu opieki jest bardzo trudne dla wielu rodzin.

W sytuacji, gdy bliska nam osoba wymaga jednak całodobowej opieki z powodu ograniczonej samodzielności, konieczności pomocy w najprostszych czynnościach czy specjalistycznej rehabilitacji, zapewnienie jej odpowiednich warunków jest ogromnym wyzwaniem. Rzeczywistość, w której zostajemy nagle postawieni jest dla nas zupełnie nowa i mamy mnóstwo pytań. Jedną z najczęstszych wątpliwości po stronie rodziny i opiekunów jest lista rzeczy, które należy spakować w przypadku długoterminowego pobytu w ośrodku.

Co zabrać do domu opieki?

Nasze domy seniora posiadają wszystkie niezbędne rzeczy do codziennego funkcjonowania pensjonariuszy. Istnieje jednak lista rzeczy niezbędnych do zabrania oraz przedmioty, do których nasi bliscy są przyzwyczajeni, mają dla nich wartość osobistą lub sentymentalną. Podczas pakowania należy pamiętać przede wszystkim o:

  • Aktualna dokumentacja i historia medyczna – Należy zabrać ze sobą wszystkie wypisy ze szpitala, konsultacje lekarskie, zaświadczenia, wyniki badań diagnostycznych, orzeczenie o niepełnosprawności wraz z kartą ubezpieczenia NFZ, kartę emeryta lub rencisty, zalecenia odnośnie prowadzenia rehabilitacji. Wykaz potrzebnych dokumentów znajduję się również w plikach do pobrania.

  • Leki – Podczas przyjęcia opiekunowie dostarczają leki, które aktualnie mają w domu wraz z informacją o leczeniu farmakologicznym. Następne recepty wypisywane są przez konsultującego lekarza, a leki dla podopiecznego wykupuje ośrodek.

  • Odzież i obuwie – Ubrania powinny być wygodne, dostosowane do aktualnej pory roku, stylu bycia i potrzeb pensjonariusza w celu komfortowego, codziennego funkcjonowania. Jeśli planowana jest rehabilitacja, należy wziąć osobny komplet odzieży do ćwiczeń. Zalecane jest zabranie kilku zestawów ubrań oraz piżam lub koszuli nocnych i zapas bielizny. Mieszkańcy powinni posiadać również wygodne obuwie do poruszania się po ośrodku, a także na zewnątrz przy uwzględnieniu zmieniających się warunków atmosferycznych i pór roku.

  • Podręczna kosmetyczka – Każdy mieszkaniec powinien mieć własne przybory do higieny jamy ustnej, szczotkę do włosów lub grzebień, akcesoria do golenia i obcinania paznokci, gąbkę oraz podstawowe kosmetyki, z których korzysta na co dzień: dezodorant, żel pod prysznic, szampon do włosów, krem, balsam.

  • Rzeczy osobiste – Jak każdy z nas, seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, pasje czy sentymentalne i ważne dla nich przedmioty. Może to być ulubiona poduszka, ramka ze zdjęciem rodzinnym lub koc. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

    Zwróćmy też uwagę na to, by podczas pakowania nie zapomnieć o kilku osobistych drobiazgach i przedmiotach codziennego użytku: okulary, aparaty słuchowe, protezy zębowe wraz z klejem i środkiem do czyszczenia, pompy insulinowe. Opcjonalnie może to być również wózek inwalidzki, balkonik czy kule do chodzenia. Takie wyposażenie znajduje się również na terenie ośrodka, ale do dyspozycji wszystkich podopiecznych.


Powyższa lista rzeczy może się zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb naszych pacjentów. Personel dba, by nikomu nie brakowało potrzebnych rzeczy i jest w stałym kontakcie z rodzinami lub opiekunami prawnymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań należy skontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem, który pomoże przygotować się do przyjazdu.