
Lokomat – Innowacyjne urządzenie do reedukacji chodu u dorosłych i dzieci
Lokomat stanowi przełomowe narzędzie w rehabilitacji neurologicznej. Dzięki współpracy lekarzy, fizjoterapeutów i naukowców stał się najbardziej zaawansowanym urządzeniem do reedukacji chodu zarówno dorosłych, a także dzieci. Dzięki unikalnej konstrukcji oraz zrobotyzowanym ortezom zintegrowanym z bieżnią, Lokomat wspiera efektywność terapii chodu w neurologicznej rehabilitacji pacjentów. W ramach rehabilitacji neurologicznej prowadzonej w ośrodku w Obornikach Śląskich zajmujemy się pacjentami po udarach, urazach rdzenia, urazach czaszkowo-mózgowych, jak również z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Neuroplastyczność mózgu i intensywna terapia funkcjonalna
Terapia na Lokomacie opiera się na koncepcji neuroplastyczności, czyli zdolności mózgu do adaptacji i zmian w odpowiedzi na intensywną stymulację ruchową. Warto zauważyć, że pacjenci neurologiczni poprzez wielokrotne powtarzanie ćwiczeń chodu, mogą stopniowo odzyskiwać sprawność, przez co ich aktywność ruchowa jest stale trenowana i doskonalona.
Specyfikacja Lokomatu:
Korzyści terapii z wykorzystaniem Lokomatu
Terapia chodu na Lokomacie jest niezwykle istotna dla pacjentów po udarach, urazach rdzenia kręgowego oraz cierpiących na stwardnienie rozsiane (SM). Poprzez zapewnienie funkcjonalnego ruchu oraz stymulacji sensorycznej, Lokomat wspiera proces reedukacji utraconych zdolności ruchowych, dzięki czemu minimalizując wysiłek fizyczny personelu.
Korzyści neurorehabilitacji na Lokomacie obejmują:
Cele terapii na Lokomacie
Główne cele terapii Lokomatem to: