Oddział rehabilitacji neurologicznej Oborniki Śląskie

Od 01.07.2022 r. w ramach działalności Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Obornikach Śląskich rozpoczęliśmy realizację kontraktu z NFZ na realizację programów zdrowotnych dotyczących rehabilitacji neurologicznej i leczenia dorosłych ze śpiączką.

Program polega na kompleksowej neurorehabilitacji dążącej do wybudzania pacjentów ze śpiączki przez okres roku, z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy za zgodą NFZ. Pacjenci z uszkodzeniami mózgu przechodzą różne etapy od śpiączki poprzez wybudzenie do wyzdrowienia. Każdy z tych etapów wymaga odpowiedniej ilości sprzętu, materiałów oraz specjalistycznej kadry, między innymi lekarzy, terapeutów. Rehabilitacja pacjentów ze śpiączką w ramach programów zdrowotnych, to większe środki finansowe, co bezpośrednio przedkłada się na większe możliwości stosowanych terapii, a to jest szansa na szybsze wyzdrowienie pacjentów.

Leczenie pacjentów w ramach programu jest bezpłatne dla pacjenta, a cały pobyt jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to przede wszystkim szansa dla wielu poszkodowanych i ich rodzin, których z wielu względów nie było by stać na specjalistyczną rehabilitację neurologiczną. Kontrakt w ramach NFZ przewiduje finansowanie rehabilitacji przez 15 miesięcy wybudzenia.

Skierowanie musi być wydane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie w programie bezpośrednio po zakończeniu hospitalizacji jako kontynuacja leczenia szpitalnego. Pacjent nie może do nas trafić z domu czy innego ośrodka opieki długoterminowej czy np. rehabilitacji.

Jakie kryteria należy spełnić, aby pacjenta zakwalifikować do naszego ośrodka?

Aby dostać się do programu trzeba przejść odpowiednią procedurę kwalifikacji i otrzymać skierowanie ze szpitala z rozpoznaniem wg Kod ICD – 10: Śpiączka R 40.

Pacjentów do programu kwalifikuje zespół terapeutyczny na podstawie skierowania (R 40) i kryteriów kwalifikacji:

  • od 6 do 8 punktów w skali Glasgow (GSC);
  • pozostawanie w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy od wystąpienia
    śpiączki nieurazowej;
  • stabilność podstawowych parametrów życiowych;
  • stabilność oddechowa bez wspomagania mechanicznego;
  • ukończony 18. rok życia w dniu przyjęcia;
  • czas od zdarzenia wywołującego śpiączkę nie krótszy niż 6 tygodni.

Jak długo trwa leczenie w programie?

O tym jak długo trwa leczenie decyduje zespół terapeutyczny. Czas rehabilitacji w ramach programu nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy od dnia jego rozpoczęcia. Jeśli jednak zespół uzna, że wydłużenie leczenia przyniesie pacjentowi korzyści zdrowotne, może zwrócić się do NFZ o wydłużenie leczenia do 15 miesięcy.

Co obejmuje leczenie pacjenta w stanie śpiączki w ramach programu?

  • świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez lekarzy;
  • świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki;
  • badania diagnostyczne zlecone przez lekarza;
  • leczenie farmakologiczne;
  • leczenie bólu;
  • leczenie spastyczności przy zastosowaniu toksyny botulinowej,
  • leczenie spastyczności przy zastosowaniu pompy baklofenowej:
  • wszczepienie pompy baklofenowej;
  • uzupełnianie pompy baklofenem;
  • leczenie objawów somatycznych;
  • opieka psychologiczna nad świadczeniobiorcą i jego rodziną;
  • rehabilitacja;
  • zapobieganie powikłaniom;
  • żywienie dojelitowe i pozajelitowe;
  • zaopatrzenie w wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczenia gwarantowanego.

Rodzaje pobytów

Kompleksowa rehabilitacja neurologiczna w ramach NFZ realizowana jest przez okres roku, z możliwością przedłużenie do 15 miesięcy za zgodą NFZ. W przypadku braku możliwości finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, realizujemy również pobyty komercyjne, które są wyceniane na podstawie indywidualnie opracowanego programu. W ramach pobytu komercyjnego istnieje również możliwość przebywania w ośrodku osoby bliskiej poprzez wykupienie miejsca w pokoju hotelowym. Pobyt ambulatoryjny polega na wykupieniu określonego pakietu zabiegów po wcześniejszej konsultacji z terapeutą.

Zabiegi z robotyką

Są one opracowywane i wyceniane po indywidualnej konsultacji przeprowadzonej przez zespół terapeutyczny. Konsultacja fizjoterapeutyczna obejmuje wywiad, zapoznanie się z dokumentacją medyczna pacjenta oraz badanie czynnościowe pacjenta. Jej celem jest zdiagnozowanie dolegliwości i ograniczeń pacjenta oraz zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia. Badanie czynnościowe ma za zadanie przedstawić fizjoterapeucie pracę narządów ruchu pacjenta, jego zakresu oraz blokady i ograniczenia bólowe poszczególnych stawów lub partii mięśni. Na podstawie poprawnie postawionej diagnozy fizjoterapeuta ustala plan indywidualnej terapii pacjenta.

W naszym ośrodku wykorzystujemy szereg nowoczesnych technologii, które wspierają rehabilitację pacjentów.

Luna EMG i Stella BIO to ultranowoczesne roboty wykorzystujące technologię elektromiografii do sczytywania aktywności mięśniowej i biofeedback. Na podstawie otrzymanych sygnałów Luna EMG wspomaga wybrane zakresy ruchów kończyn górnych lub dolnych, zwiększa sił mięśniową. Stella BIO poddaje elektrostymulacji właściwe mięśnie podczas określonych czynności ruchowych. Terapia na tych urządzeniach to proces rehabilitacyjny, który wspomaga przywrócenie sprawności funkcjonalnej poprzez ćwiczenia koordynacyjne i sensoryczne. Dedykowana jest osobom z zaburzeniami funkcji ręki czy nogi. Pacjent już po 10 zabiegach widzi poprawę koordynacji, wzmocnienie siły mięśniowej i odzyskuje utracone funkcje w kończynach. Wyniki procesu rehabilitacji są monitorowane, co oznacza, że pacjent widzi efekty swojej pracy. Urządzenie analizuje również stan zdrowia pacjenta oraz daje możliwość porównania treningów na początku i końcu kuracji.

System C-EYE wykorzystuje nowoczesną technologię śledzenia ruchów gałek ocznych, otwierając przed pacjentami możliwość alternatywnej komunikacji za pomocą wzroku. Służy do oceny stanu świadomości oraz neurorehabilitacji osób z dysfunkcjami neurologicznymi i zaburzeniami rozwoju.

HeadApp to oprogramowanie wspomagające rozwój i rehabilitację osób z zaburzeniami neurologicznymi, poprzez interaktywne ćwiczenia funkcji poznawczych.

Terapia energotonowa to innowacyjna metoda elektroterapeutyczna wspomagająca regenerację oraz redukcję bólu.

Lokomat to wysoce zaawansowane urządzenie, które pomaga w nauce chodzenia, wspierając pacjentów z zaburzeniami motorycznymi. Terapia chodu na Lokomacie jest niezwykle istotna dla pacjentów po udarach, urazach rdzenia kręgowego, czaszkowo-mózgowych czy ze stwardnieniem rozsianym (SM).

Korzyści neurorehabilitacji na Lokomacie obejmują

  • przyspieszenie powrotu do funkcjonalnej aktywności oraz zapobieganie niekorzystnym skutkom długotrwałego unieruchomienia
  • reedukację patologicznego napięcia mięśniowego, poprawę krążenia oraz poprawę koordynacji ruchowej
  • reedukację chodu bez nadmiernego obciążania terapeutów, co jest istotne szczególnie przy terapii pacjentów spastycznych, gdzie terapia ręczna często jest niewystarczająca
  • pomiar zaangażowania pacjenta i precyzyjną regulację poziomu siły wspomagającej, umożliwiające pełne dostosowanie treningu do możliwości pacjenta.

Sprawdzenie efektów leczenia

Zespół terapeutyczny monitoruje efekty leczenia w przedziale 180–210 dni oraz 330–360 dni od dnia rozpoczęcia leczenia w programie. Na tej podstawie zespół decyduje o zakończeniu lub kontynuacji leczenia, w tym o ewentualnym wydłużeniu leczenia.

Co po zakończeniu programu?

Przez 3 lata po zakończeniu leczenia w programie, pacjent lub jego opiekun, nie rzadziej niż raz w roku biorą udział w korespondencyjnym badaniu ankietowym, które ma monitorować efekty leczenia.

Historie naszych pacjentów

Zachęcamy do obejrzenia filmów nagranych z okazji Światowego Dnia Śpiączki z roku 2022, 2023 i 2024  o naszych wybudzonych pacjentach.

W nagranych materiałach zobaczyć można kilka wyjątkowych historii osób wybudzonych ze śpiączki, które miały miejsce w naszym ośrodku, w tym również te zakończone całkowitym sukcesem.

Pani Iwona została przyjęta do naszego ośrodka po zabiegu ewakuacji krwiaka mózgowego w stanie minimalnej świadomości, karmiona dietą przemysłowa przez PEG, oddychała przy pomocy rurki tracheotomijnej z lewostronnym porażeniem połowiczym. Po 6 miesiącach ciężkiej pracy przy wsparciu zespołu terapeutycznego i rodziny wyszła z ośrodka do domu o własnych siłach. Dziś realizuje swoje marzenia u boku kochanego męża.

Kolejne historie to przypadki dwóch chłopaków: Daniela i Piotrka, którzy trafili do naszego ośrodka z urazem czaszkowo-mózgowym po pobiciu w nieznanych okolicznościach. Obaj dzielnie walczą każdego dnia pod okiem specjalistów o lepszą sprawność i lepsze jutro. Każdy z nich czeka na ten dzień, gdy będzie mógł wrócić do domu o własnych siłach. Cały zespół ośrodka im kibicuje i wierzymy, że taki czas nastąpi.

Kontakt w sprawie dostępnych miejsc:
+48 535 241 060


Zakres specjalizacji ośrodka:


Poznaj nasz zespół

Ewa Gryza Prezes Zarządu

Specjalista zarządzania w ochronie zdrowia, specjalista w zakresie Pielęgniarskiej Opieki Paliatywnej, ukończyła studia podyplomowe w zakresie Promocji Zdrowia AWF, gerontopedagogiki PAM oraz zarządzanie i marketing w zakresie ekonomiki i zarządzania w przedsiębiorstwie na Akademii Ekonomicznej Im. Oskara Langego we Wrocławiu. Ewa Gryza zarządza spółką SCPO Ewa-Med, która prowadzi działalność o następujących profilach: zakłady opiekuńczo – lecznicze, dom pomocy społecznej, sanatorium, lecznictwo ambulatoryjne, rehabilitacja oraz opieka domowa.


Zakład Opiekuńczo – Leczniczy
Trzebnicka 49
Oborniki Śląskie