Pielęgniarka i pacjentka domu opieki

Kiedy zdecydować się na dom opieki dla seniora?

Coraz więcej seniorów nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Troskliwa opieka najbliższych i przebywanie w znajomym środowisku są bardzo ważne dla zdrowia i poczucia bezpieczeństwa osoby starszej. Nie zawsze jednak są możliwości do zapewnienia jej przez rodzinę.

Całodobowa opieka nad członkiem rodziny bardzo często burzy dotychczasowy porządek i ustalony rytm funkcjonowania, ponieważ wymaga ogromnego zaangażowania i pracy. Ilość obowiązków, które wiążą się z opieką nad starszym członkiem rodziny, jest długa. Wizyty u lekarza, kontrolowanie przyjmowania lekarstw, rehabilitacja czy pomoc z utrzymaniem higieny i zmiana opatrunków oraz pieluch to tylko te najważniejsze. Do tego należy doliczyć czas poświęcony na robienie zakupów, sprzątanie i gotowanie. Trudno jednak pogodzić tak rozległą listę obowiązków z dotychczasowym harmonogramem obowiązków rodzinnych i pracą, a nawet stanem własnego zdrowia. Dlatego bardzo często rodzina nie ma możliwości zapewnić seniorowi odpowiednich warunków do funkcjonowania.

.

Jak wygląda opieka nad osobą starszą?

By zapewnić dobrą opiekę, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim znaczne potrzeby osób starszych. Znaczną trudnością bywa konieczność posiadania odpowiedniego wyposażenia. W zależności od mobilności ruchowej seniora jest to np. wózek inwalidzki, balkonik, kule ortopedyczne, krzesełko kąpielowe czy materac odleżynowy. Niedostosowana przestrzeń mieszkalna i brak odpowiedniego sprzętu są bardzo problematyczne w codziennym funkcjonowaniu w przypadku opieki domowej. Dodatkowe utrudnienie stanowić mogą procedury i wytyczne medyczne kluczowe dla utrzymania i poprawy zdrowia seniora.

Do głównych potrzeb osób starszych należy nie tylko ochrona zdrowia, ale również kontakty społeczne i budowanie relacji. Obawa przed samotnością związana jest również z poczuciem bezpieczeństwa np. w sytuacji niespodziewanych upadków, zasłabnięć oraz braku pomocy i związanych z tym konsekwencji. Seniorzy bardzo dużą uwagę przykładają także do swoich przyzwyczajeń oraz harmonogramu dnia.

.

Podjęcie decyzji o umieszczeniu w domu seniora

Utrata samodzielności i mobilności oraz zapominanie się to sygnał, że senior wymaga dodatkowej pomocy.  Nie da się tego momentu precyzyjnie określić, ponieważ wiele z tych objawów rozłożona jest w czasie. Jeśli zauważymy, że nasi bliscy zaczynają mieć problemy z podstawowymi, codziennymi czynnościami, powinien być to dla nas znak, by zorganizować im specjalistyczną pomocy.

Podjęcie decyzji o przeprowadzce do domu seniora powinno być skonsultowane z członkiem rodziny. Pomocny może być pobyt na czas określony – np. 1-2 miesiące, by móc oswoić się z miejscem, poznać innych pensjonariuszy oraz personel, a także przekonać się do pomocy specjalistów w ramach codziennych czynności, by móc następnie podjąć decyzję o pobycie długoterminowym.

W przypadku chorób demencyjnych decyzja ta powinna zostać podjęta jeszcze wcześniej, w momencie, gdy senior jest samodzielny. Podobnie w przypadku chorób narządów ruchu i krążenia. Natychmiastową decyzję o podjęciu rehabilitacji neurologicznej w specjalistycznym ośrodku należy również podjąć w przypadku udaru. Odpowiednio wczesne dostrzeżenie problemów i reakcja opiekunów mogą zapobiec rozwojowi problemów zdrowotnych lub pomóc w złagodzeniu objawów bezpośrednio utrudniających codzienne funkcjonowanie.

.

Dlaczego warto zdecydować się na dom seniora?

Rzadkie widywanie się ze starszymi bliskimi lub problemy w zapewnieniu odpowiedniej opieki mogą dodatkowo pogłębiać niepokojące objawy. Dom opieki to przede wszystkim profesjonalna pomoc w sytuacji poważnych zaburzeń funkcjonowania oraz poczucia osamotnienia, ale staje się również drugim domem.

Decydując się na pobyt długoterminowy, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i kompetencje personelu oraz profil schorzeń, w których specjalizuje się ośrodek. W naszych placówkach zapewniamy całodobową opiekę wykwalifikowanych pielęgniarek oraz opiekunek i dostęp do lekarza. Prowadzimy różnorodne formy terapii zajęciowej, rehabilitacji i aktywności fizycznej dostosowane do schorzeń naszych podopiecznych, a także inwestujemy w nowoczesne formy leczenia i usprawniania jak na przykład cyber oko. Codziennie nasz personel pomaga w wykonywaniu najprostszych czynności – higienie osobistej, ubieraniu czy poruszaniu się, a posiłki dla seniorów przygotowywane są na podstawie zbilansowanej diety, zgodnej z potrzebami podopiecznych.

Chcąc ułatwić proces decyzyjny, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Poniżej zamieszczamy ankietę określającą stan zdrowia i funkcjonowania seniora. Każda odpowiedź na TAK to 1 pkt. Uzyskanie już 7 pkt jest dla nas wyraźnym sygnałem, że powinniśmy poważnie rozważyć kwestię domu opieki.

.

 1. Problemy z samodzielnym poruszaniem się.
 2. Cały dzień w pozycji leżącej.
 3. Nie spożywa posiłków samodzielnie.
 4. Nie korzysta samodzielnie z toalety.
 5. Korzysta z pampersa.
 6. Wymaga pomocy przy utrzymaniu higieny osobistej.
 7. Wymaga rehabilitacji.
 8. Przyjmuje na stałe leki.
 9. Wymaga masażu przeciwodleżynowego.
 10. Pojawiające się problemy z pamięcią/ demencja.
 11. Mieszka sam.
 12. Wymaga specjalistycznej diety.
 13. Nie radzi sobie z podstawowymi domowymi obowiązkami.
 14. Doskwierająca samotność – brak kontaktu z innymi osobami/rówieśnikami.
 15. Zrealizowanie wizyty i badania lekarskiego często jest trudne ze względu na miejsce zamieszkania i problemy w poruszaniu się.

.