Zbilansowana dieta

Żywienie osób w podeszłym wieku

Wszyscy powinniśmy pamiętać, że jedzenie, które spożywamy, bezpośrednio wpływa na stan naszego zdrowia. To właśnie z niego nasz organizm czerpie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mikro- i makroelementy – gdy posiłki są pełnowartościowe, lekkie i smaczne będziemy cieszyli się dobrym samopoczuciem i witalnością. Jeśli jednak nie zawierają one ważnych dla nas substancji odżywczych, bardzo szybko odczujemy niekorzystną zmianę.

Właściwe żywienie seniora musi przede wszystkim uwzględniać wiele problemów towarzyszących starości, takich jak: postępujące ograniczenie sprawności fizycznej, demencja, problemy z uzębieniem, osamotnienie czy niski status materialny. Poza tym w zaleceniach żywieniowych dla seniora należy uwzględnić obecność chorób przewlekłych, które mogą istotnie zmieniać zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze (zarówno pod względem ilości jak i jakości). Szczególnie choroby takie jak cukrzyca, otyłość, choroba niedokrwienna serca i zaburzenia lipidowe, niewydolność nerek, niedokrwistość czy osteoporoza mogą wymagać zmian nawyków żywieniowych.


Jak zaplanować jadłospis dla seniora?

Jadłospis powinien zawierać 4-5 posiłki na dobę, objętościowo małych. Dieta powinna być urozmaicona, a wygląd i zapach powinien zachęcać do jedzenia. Należy pamiętać o ograniczaniu spożycia soli oraz cukru.

Przeciętne dobowe zapotrzebowanie kaloryczne osoby starszej wynosi dla kobiet 1800-1900 kcal, dla mężczyzn 2000-2100 kcal. Podstawą każdego dobrze zbilansowanego jadłospisu są węglowodany złożone – stanowią 45-65% kcal w ciągu doby. Ich podstawowe źródło to zboża i produkty zbożowe, zwłaszcza pieczywo pełnoziarniste, kasze, otręby, makarony z pełnego ziarna, ryż brązowy. Warto wspomnieć tu o ogromnej roli błonnika – jest obecny w w/w produktach jak i w warzywach oraz owocach. Należy pamiętać, że podaży błonnika musi towarzyszyć odpowiednia ilość wypijanych płynów. Inaczej, zamiast pozbyć się zaparć, tylko je nasilimy.

Kolejnym kluczowym składnikiem diety jest białko. Jego udział w zapotrzebowaniu kalorycznym to 15%. Źródłem białka dla seniora powinno być: chude mięso, wszystkie ryby, owoce morza, jaja, warzywa strączkowe oraz produkty mleczne.

Tłuszcz, to trzeci niezbędny składnik diety – powinien stanowić 20-30% dobowych kalorii. Bazujemy w tym przypadku głównie na olejach roślinnych. Masła nie przekraczamy 2 łyżeczki na dobę, a także unikamy utwardzanych margaryn.

W podeszłym wieku wzrasta zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały, a ich naturalnym źródłem są m.in. warzywa i owoce. Najczęściej stwierdza się niedobory wit.: D, C, E, B6, B2, B12. Osobom starszym brakuje również wapnia, cynku i selenu. Wszystkie witaminy i minerały u seniora można uzupełniać zbilansowaną dietą. Wyjątek stanowi podaż wit. D – niestety nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na nią wraz z pożywieniem. Warto skorzystać z suplementacji w porozumieniu z lekarzem.


Znaczenie wody

Gdy się starzejemy, zmniejsza się ilość wody w organizmie oraz zaczynamy gorzej funkcjonować. Gdy zauważymy u osoby starszej suche, spierzchnięte usta, zmniejszenie elastyczności skóry, zawroty i bóle głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia, zaparcia, spadek ciśnienia tętniczego czyli bardzo częste objawy odwodnienia lub dużego niedoboru wody, wymaga to naszej natychmiastowej reakcji i uzupełnienia płynów.

Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 30-35 ml na każdy kilogram masy ciała. Zaleca się, by dzienne spożycie wody nie było niższe niż 2 litry na dobę.

Ważna jest również atmosfera wokół jedzenia – osoby starsze, często samotne, nie chcą jeść, bo nie odczuwają z tego żadnej przyjemności. Zaprośmy więc seniora do stołu, zaangażujmy w proste zajęcia w przygotowaniu posiłku, okazujmy cierpliwość, nie pośpieszajmy przy jedzeniu, stwórzmy miłą atmosferę, a wtedy uzyskamy efekt – zje nieco więcej.

W naszym Ośrodku – Centrum Aktywnego Seniora „Juhas” w Ustroniu – jadłospisy sporządzane są przez dietetyka. Przyjmujemy pacjentów z wieloma jednostkami chorobowymi, dlatego stosujemy różnorodność diet:

  • dieta podstawowa;
  • dieta lekkostrawna;
  • dieta niskowęglowodanowa (cukrzycowa);
  • dieta nieskoenergetyczna (odchudzająca):
  • dieta wysokobiałkowa.

Podchodzimy do każdego pacjenta indywidualnie, uwzględniamy również takie problemy zdrowotne jak: alergie, brak apetytu, dysfagie, brak zębów. Ma to istotne znaczenie w zaplanowaniu jadłospisu, jak również doboru konsystencji posiłku czy metody karmienia. Staramy się, by nasi podopieczni spożywali zawsze smaczne, zdrowe posiłki – gdyż ma to istotne znaczenie dla poprawy ich zdrowia.

Renata Ziółkowska
Zakład opiekuńczo – leczniczy
Centrum Aktywnego Seniora „Juhas” w Ustroniu

.