c-eye-cyber-oko

Światowy Dzień Śpiączki w Polsce i leczenie metodą C-eye

22 marca 2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Śpiączki w Polsce (ang. World Coma Day). Stanowi on najważniejsze wydarzenie Kampanii na Rzecz Leczenia Śpiączki, która ukazuje ją jako uleczalną jednostkę kliniczną.

W ramach obchodów, nasi pracownicy Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Obornikach Śląskich, specjalizujący się w opiece nad osobami w stanach wegetatywnych i o ograniczonej świadomości, nagrali film, w którym prezentują swoje sukcesy w zakresie leczenia i rehabilitacji wybudzonych pacjentów.

Film można zobaczyć na naszym Facebooku Elderis Oborniki Śląskie.

Dodatkowo, nasza terapeutka zajęciowa, Anna Stachowicz opisała z czym zmagają się jej podopieczni podczas leczenia za pomocą C-EYE®. Jest to program terapeutyczny dla osób w stanach wegetatywnych i z ograniczoną lub minimalną świadomością, który polega na stymulacji polisensorycznej.

„Myślą, czują, a nawet potrafią mówić” – pacjenci wybudzeni ze śpiączki korzystają z systemu c-eye, który często jest dla nich jedynym oknem na świat. Dzięki niemu mogą wyrazić swoje potrzeby, prośby albo po prostu porozmawiać z bliskimi czy personelem. System Cyber Oka to przede wszystkim produkt medyczny wykorzystujący eye tracking.

Praca z systemem C-Eye® opiera się na kontakcie wzrokowym z urządzeniem. Poprzez skupienie wzroku na odpowiednim elemencie wyświetlanym na ekranie przez określony czas (minimum 0,6 s – czas można zmieniać), pacjent może zaznaczać określone elementy i w ten sposób komunikować się z otoczeniem, odpowiadać na pytania, czy pisać na wirtualnej klawiaturze. Dodatkowo system C-Eye® posiada bogatą bazę zadań i ćwiczeń, które służą do neurorehabilitacji.

Początki nauki obsługi za pomocą wzroku nie zawsze dla każdego pacjenta są łatwe. To często długa i ciężka praca, ale też determinacja pacjenta do pokazania, że jestem i rozumiem. Ponadto, dla terapeutów to także ogromna baza różnych zestawów ćwiczeń funkcji poznawczych takich jak: pamięć, myślenie, percepcja. To bardzo ważne dla naszych podopiecznych, by poprawić jakość życia.

„Nie chce tu być… zadzwoń do siostry” to zdanie napisane przez pacjenta na wirtualnej klawiaturze. „Chce przyjąć Komunię Świętą…”; „Tęsknię za moim wcześniejszym życiem”; „Denerwuje mnie jak decydujecie za mnie” – to gotowe piktogramy wybrane przez pacjenta.

„Chcę dostać nowy dres” – wspólnie napisana prośba prezentu na urodziny; „Dziękuję” – powiedziała Ola do swojej pani nauczycielki 5 lat po wypadku. Bardzo niewiele potrzeba, by dać radość i poczucie sprawstwa dla takich pacjentów, lecz każdy z nich zasługuje na taką szansę.

Dowiedz się więcej o systemie Cyber Oka >