Przyjęcia pacjentów i zasady odwiedzin podczas pandemii

Dostosowujemy się do nowej rzeczywistości

Pandemia to bardzo trudny czas, w którym przyszło nam wszystkim dziś funkcjonować. Mamy świadomość tego, że choroby dotykają nas wszystkich w takim samym, bądź większym wymiarze jak przed pandemią. Przy ograniczonym dostępie do lekarza bardzo często pacjenci trafiają do szpitali zbyt późno. W szczególności jeśli dotyczy to osób starszych, niesamodzielnych czy z wieloma chorobami, proces zdrowienia znacznie się wydłuża. Często takie osoby z powodu deficytów zdrowotnych nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ wymagają dalszej rehabilitacji bądź pobytów długoterminowych i rekonwalescencji w profilowanych ośrodkach.

Jak odbywają się przyjęcia do naszych domów opieki? W trosce o zdrowie naszych podopiecznych oraz personelu, opracowaliśmy nową i bezpieczną procedurę w okresie pandemii COVID-19.

Pacjent może być przyjęty bezpośrednio ze szpitala, z innych placówek medycznych lub z domu. Warunkiem niezbędnym do przyjęcia jest ujemny wynik testu PCR w kierunku COVID-19.

  • Jeśli pacjent jest wypisywany ze szpitala, prosimy jednostkę o wykonanie testu. Z reguły nie stanowi to problemu, ponieważ zależy im na wolnym miejscu na oddziale. Dyrektor domu opieki ustala termin przyjęcia z rodziną oraz szpitalem. Ze względu na bezpieczeństwo oraz zdrowie mieszkańców ośrodka jak i personelu, nowoprzyjęty pacjent jest umieszczany w osobnym pokoju tzw. izolatorium na okres 8 dni od momentu pobrania testu. W tym czasie ma zapewnioną pełną opiekę przez osobny, odpowiednio zabezpieczony personel. Po tym okresie, jeśli nie występują żadne objawy typu gorączka, kaszel, duszność, utrata smaku czy węchu, podopieczny przekazywany jest na oddział do zaplanowanego pokoju.
  • Podobnie postępujemy z osobami przyjmowanymi do domu opieki z domu. Mając świadomość trudności z dostępem do punktów, w którym można pobrać wymaz na COVID-19, opracowaliśmy procedurę pobrania takiego testu w domu pacjenta. Nasz pracownik, laborant w odpowiednim zabezpieczeniu, przyjeżdża do domu i pobiera wymaz, którego koszt pokrywa rodzina.
  • Ważnym aspektem jest poinformowanie rodziny, że pomiędzy pobraniem wymazu, a otrzymaniem wyniku istnieje „okienko”, podczas którego jeśli nastąpi zarażenie, test go nie wykryje. Okienkiem nazywamy okres oczekiwania na wynik testu. W tym czasie rodzina musi ograniczyć kontakty z przyszłym pacjentem do minimum. W momencie otrzymania ujemnego wyniku testu następuje przyjęcie do ośrodka, przy czym podobnie jak po przyjęciu ze szpitala, podopieczny umieszczany jest w izolatorium.
  • Tak samo postępujemy z naszym pacjentem, którego ze względu na stan zdrowia musimy wysłać do szpitala. Ponowne przyjęcie również warunkujemy ujemnym testem, a następnie odbyć pobyt w izolatorium przez 8 dni.

Czy można odwiedzić bliskich w domu opieki podczas pandemii?

Zdajemy sobie sprawę jak ważny jest kontakt z bliskimi w obecnej sytuacji. W związku z długotrwałą sytuacją epidemiologiczną oraz mając na uwadze troskę o naszych mieszkańców, od maja br. nasze domy opieki uruchomiły procedurę odwiedzin przez „szybę”. Pensjonariusz przebywa po jednej stronie wewnątrz ośrodka, a rodzina po drugiej stronie od zewnątrz. Personel udostępnia pacjentowi telefon włączając tryb głośnomówiący. W ten sposób rodzina ma możliwość porozmawiać z bliskim widząc go w rzeczywistości. Wiemy, że jest to namiastka odwiedzin, ale rozumiemy jak bardzo się martwicie i tęsknicie za Waszymi bliskimi, jak również oni tęsknią za Wami.

Ta forma odwiedzin wypłynęła z potrzeby serc nas wszystkich: pensjonariuszy, rodzin jak i personelu. Oczywiście odwiedziny odbywają się po wcześniejszym zapisaniu się przez rodzinę, by nie nastąpiła kumulacja członków rodzin w jednym czasie, dlatego prosimy o bezpośredni kontakt telefoniczny z wybranym ośrodkiem. Cały czas możecie również zadzwonić do personelu i uzyskać informacje o stanie zdrowia oraz potrzebach bliskich, a my ze swojej strony gwarantujemy, że personel dokłada wszelkich starań, by niczego im nie brakowało.

Dyrektor Medyczny
Ewa Gryza